سفارش نقاشی ساختمان
می 29, 2018

بلکا

بلکا بهترین جایگزین رنگ و کاغذ دیواری!!!

 

طبق آخرین آمار در حال حاضر، رنگ هایی که در بیشتر کشورهای جهان سوم و در حال توسعه استفاده می شوند، در کشورهای پیشرفته از چرخه استفاده خارج شده اند زیرا در آنها اکسید سرب که سرطان زاییش ثابت شده به کار رفته است و باعث مضرات بسیار زیادی برای کارکنان کارخانجات رنگ سازی می شود. و همچنین برای مصرف کنندگانی که در معرض استنشاق مواد فرّار می باشند مضر است پس از گذشت حدود ۷۰ سال از تولید رنگ هنوز عیوب فراوانی برای رنگ شیمیایی موجود می باشد. لذا به دلایل دانش ایرانی بدین فکر افتاد که لااقل برای رنگ آمیزی اماکن و ساختمانها شالوده ای از تفکر قدیمی که مبتنی بر استفاده مواد طبیعی بود و همچنین خلاقیت مدرنیسم را به عنوان پوششهای سلولزی به بازار ارائه دهد.

با در نظر گرفتن تاریخ پیدایش بلکا به عنوان پوشش سلولزی این نتیجه گیری می شود که بلکا صنعتی است که با مرور زمان جایگزین رنگهای ساختمانی می شود و در عین حال زیبایی و سلامت بهداشتی و صرفه جویی منابع نفتی را به ارمغان می آورد.

 

ویژگی های بلکا

 

۱عایق حرارت

۲عایق برودت

۳عایق صوت

۴بی نیاز از زیرسازی

۶نداشتن بو و مواد فرّار هنگام اجرا

۷قابلیت شستشو

۸خاصیت آنتی استاتیک

۹مقاومت در برابر آتش

۱۰ترک ها را می پوشاند

۱۱مقاومت در برابر ضربه

۱۲کاهش بازتاب مستقیم نور

۱۳قابلیت ترمیم

بلکا عایق حرارت و برودت

خاصیت عایق بودن الیاف سالهاست که پذیرفته شده است و بیشتر خاصیت عایق بودن مجموع الیاف (از نظر حرارت) به این علت است که همواره هوا در داخل فضاهای موجود در داخل آن ساکن می گردد. دیوار پوشیده از بلکا از اتلاف حرارتی ساختمان در فصل زمستان می کاهد.

همه ساختمان ها از طریق دیوارها و جداره ها مقداری گرما را ازدست می دهند که بلکا کاملا این فضاها را پر می کند. همچنین بلکا با جلوگیری از برخورد مستقیم تابش خورشید سرمایش تابستانی را تامین می کند. هوای گرم بین دیوار بیرونی و هوای ساکن بین الیاف بالا رفته و از میان سوراخ های رو کاری به بیرون جریان می یابد.

در نتیجه از میزان بار سرمایشی ساختمان کاسته می شود و هوای تهویه شده مستقیما از طریق دریچه های فرعی به داخل ساختمان وارد می شود. بدین صورت هوای گرم و سرد پس از برخورد با دیوارهای پوشیده شده توسط بلکا به یک سد انتقال حرارتی برخورد می کند این خود مطلبی است که مورد توجه سازمان بهینه سازی مصرف انرژی می باشد.

کاهش محسوس رفلکس صدا

یکی از آلودگی های محیط زیست که برای انسان نیز بسیار مضر است آلودگی صوتی می باشد. مخصوصاً صداهای مداوم که ناشی از بازگشت امواج صوت پس از برخورد با سطوح به وجود می آیند. این صداها حساسیت گوش را نسبت به انواع صداها تقلیل می دهد اگر مدت ده دقیقه در محیطی که این صداها موجود باشند حضور داشته باشیم نیاز به استراحتی به مدت بیست دقیقه در محیطی کاملاً آرام داریم تا اثر آن را جبران نماییم.

اثرات غیرمستقیم صداهای ناخواسته بر روی انسان عبارت از حساسیت عصبی، تحریک پذیری شدید، گرفتگی عضلانی و خستگی روحی و جسمی و حتی در مواقعی سرگیجه است.

بلکا به عنوان پوششی با تخلخل های فراوان و غیر همگون که به ضخامت mm4 -2 روی دیوارها اجرا می شود حدود ۴۱ درصد رفلکس صدا را کاهش می دهد و بطوریکه کاملاً محسوس آلودگی صوت را تقلیل می دهد.

عدم نیاز به زیرسازی

عدم نیاز به زیرسازی جدی و اجرا شدن این محصول بر روی کلیه سطوح اعم از گچ و خاک، سیمان سفید و سیاه، رنگ روغن، رنگ پلاستیکی، کاشی و… باعث سرعت عمل این کار و در ضمن کاهش جدی هزینه می گردد.

بطور مثال روند کلی ساخت در ساختمان های بیشتر نقاط ایران بدین صورت است که ابتدا بعد از آجر چینی، گچ و خاک ساختمان انجام می شود که این مرحله در بعضی از مناطق مرطوب کشور به جای گچ و خاک، سیمان سفید جایگزین می شود سپس روی گچ و خاک یا سیمان، گچ سفید می زنند و رنگ آمیزی می کنند.

با بلکا مرحله سفید کاری کاملا حذف می شود. در مرحله گچ و خاک یا سیمان بلافاصله بلکا که جایگزین رنگ ساختمانی است اجرا می شود بدین ترتیب علاوه بر سرعت اجرای کار، راحتی و همچنین صرفه اقتصادی را به همراه می آورد در مواردی که فضای داخلی به منظور استفاده برای آشپزخانه یا آزمایشگاه از کاشی پوشیده شده باشد و بعد از مدتی مصرف کننده تمایل داشته باشد به عنوان اتاق دیگری از آن استفاده نماید بلکا به راحتی بر روی کاشی اجرا می شود و نیاز به برداشتن کاشی نمی باشد.

بلکا دوستدار محیط زیست

همانطور که در بخش آلودگی های صوتی ذکر شد صوت های ناهنجار یکی از آلاینده های محیط زیست می باشد از زوایای دیگر عدم استفاده از مواد نفتی و مواد فرّار در ساختار بلکا که چه در زمان اجرا و چه در موقع تولید، و چه در موقع تولید، پسابی در این زمینه تولید نمی کند که باعث عدم حساسیت مصرف کنندگان و سلامتی محیط زیست می شود. چرا که مسئله آلودگی مواد نفتی به صورت تاثیرات دراز مدت یا کوتاه مدت نمایان می شود. کاهش در انتقال نور که موجب ممانعت عمل فتوسنتز گیاهان می شوند حاصل پساب های نفتی می باشد. ترکیبات هیدروکربنی اشباع شده با نقطه جوش بالا و آروماتیک ها می توانند اثرات فجیعی بر روی انواع گوناگون موجودات داشته باشند. سرنوشت ترکیبات آلی که وارد زنجیره غذایی موجودات شده اند ( ورود در زنجیره غذایی از طریق آبیاری سبزیجات امکان پذیر می باشد ) مطالعه شده است. نتایج نشان می دهند که هیدروکربن صنعتی زمانی که یک بار به درون بدن یک موجود زنده رفته باشند نیز پایدار می مانند.

یکی دیگر از آلوده کنندگان محیط زیست فلزات سنگین می باشند. فلزات جزو مفید ترین مواد و اولین عناصری هستند که توسط انسان شناخته شدند و مهم ترین نقش را در توسعه تمدن ایفا کرده اند.

امروز یک فلز اورانیوم راه حلی برای مبرم ترین مشکل بشر یعنی کمبود انرژی شناخته شده است که بسیار ارزشمند است ولی در کنار آن هر چه در صنایع دیگر امکان استفاده کمتر از این فلزات سنگین که بطور کل cu-v-sn-ni-mg-pb-cn –cd-ba هستند، باشد آلودگی های زیست محیطی به حداقل خواهد رسید با این هدف بلکا بدون استفاده از حتی یک فلز سنگین تهیه می شود که از این بابت تامین کننده سلامت مصرف کنندگان می باشد. یکی از موارد مطرح در جوامع مدرن بشری بازیافت محصولات پس از پایان دوره مصرف می باشد که از این جهت نیز بلکا به راحتی به چرخه طبیعت باز می گردد.

خاصیت قابلیت شستشو

این خاصیت مربوط به رزین نهایی است که این نوع رزین شیمیایی مخصوص شرکت می باشد.

نحوه شتستشو: با ابر و شامپوی فرش قابل شستشو می باشد پس از شستشو مدتی صبر کنید تا دوباره بلکا خشک شود.

بلکا گرد و غبار را جذب نمی کند

یکی از عوامل جذب گرد و غبار توسط سطوح، ایجاد بار الکتریکی مخالف بین ذرات معلق در هوا و سطح مورد نظر می باشد. در آزمایشات متعدد مشخص شده است که الیاف سلولزی حداقل (در حد صفر) اشکال را از نظر بار الکتریسیته ساکن ایجاد می نمایند. دلیل این پدیده به جذب رطوبت توسط الیاف سلولزی و پنبه ای مربوط می شود. از مدت ها قبل فهمیده شده بود که الیاف، رطوبت موجود در هوا را به خود جذب می کنند از این نقطه نظر جذب رطوبت باعث می گردد از تشکیل الکتریسیته ساکن در الیاف جلوگیری به عمل آید.

با توجه به ساختار بلکا که تشکیل شده از رزین های سلولزی و الیاف پنبه ای و پگیمنت معدنی، هیچکدام از اجزا تشکیل این محصول دارای الکتریسیته ساکن نمی شود و در نتیجه ما شاهد رگه های جذب گرد و غبار در سقفها و بالای شوفاژها نمی باشیم.

مقاومت در برابر آتش

طول زمان حفاظت در مقابل آتش یا تحمل آتش برای ساختمان می تواند متفاوت باشد و بستگی به فاصله آنها از مراکز آتش نشانی، وجود تجهیزات اطفاء حریق مستقر در ساختمان و یا وجود مواد قابل اشتعال در آنها دارد. زمان تحمل آتش برای ساختمان های مسکونی و اداری باید سه ربع تا یک ساعت باشد و این زمانی است که معمولاً برای تخلیه ساختمان لازم است.

ساختمان های بلند، بیمارستانها، تئاتر و سینما ۲ ساعت و اماکن تجاری و صنعتـی حداقل باید سه ساعت تحمل آتش را داشته باشد و در این زمـان آسیب نبیند. انتخـاب نوع پوشش مقاوم آتش و ضخامت آن برای ساختمان ها بستگی به جنس آنها و همچنین زمانی دارد که برای تحمل آتش، برای آنها در نظر گرفته شده است. در شرایط ثابت، ضخامت لایه پوشش مقاوم آتش نسبت مستقیم با زمان تحمـل آتش دارد و با افزایش ضخامت، زمان تحمل افزایش می یابد.

استاندارد شماره DIN4102 آلمـان، ناظر به عکس الـعمل مصالح ساختمانی در مقابل آتش است. پوشش دیوار « بلکا » بر اساس داده های این استاندارد در رابطه با آتش سوزی، مورد آزمـــایش قرار گرفت و نتیجتاً به عنوان یک مصالح ساختمانی که به سختی قابل اشتعال می باشد، طبقه بندی شده و می توان این پوشش دیوار (بلکا) را به عنوان مصالح ساختمانی که به سختی قابل اشتعال می باشد، به کار برد. ضمناً تأییدیه عدم اشتعال بلکا را از NWTA استرالیا و دانشکده امیرکبیر اخذ کرده ایم.

خاصیت ارتجاعی

این خاصیت باعث می شود ترک دیوارها پوشانده شود و همچنین از ایجاد ترک احتمالی در سقف و دیوارها جلوگیری کند. این مورد به خصوص هنگام بازسازی ساختمان های قدیمی نمود پیدا می کند.

 

 

 

آیا بلکا ورقه ورقه می شود؟

 

پوشش سلولزی یا همان بلکا به دلایل خیلی ساده و عدم دقت بعضی نقاشان بلکا از دیوار جداشده و کنده می شود. اجرای اصلی بلکا بر روی دیوار گچی می باشد ولی اگر دیوار منازل ما رنگ های روغنی و یا پلاستیک خورده باشد آیا باز هم باید بلکا به صورت مستقیم بلکا را اجرا کرد؟

انجام بلکا روی دیوار رنگ روغنی اشکالی ندارد.

 

دلایل کنده شدن بلکا: اگر زیر کار شما گچ باشد اشکالی به وجود نخواهید آورد ولی اگر رنگ پلاستیک باشد باید یک دست رنگ روغنی آغشته شده باشد یعنی این که یک دست رنگ روغنی به دیوار یا محل مورد نظر خورد باشد روی رنگ آکرولیک یا همان حلال با آب ویا رنگ بی بو باید زیر سازی توجه کرد که آیا زیر سازی از خود رنگ آکرولیک استفاده شده یا از رنگهای متفرقه استفاده شده.روی رنگ روغنی به علت این که روغنی دوام و ماندگاری آن بیشتر از بقیه رنگ ها است اشکالی به وجود نمیاورد.

 

ساخت بلکا, نحوه تولید بلکا و پوشش های سلولزی

بلکا ٬ الیاف طبیعی پنبه سلولز می باشد که توسط دستگاه های مخصوص در ابعاد بسیار ریز خرد شده و سپس با میزن مشخصی از رزین سلولزی کاملا مخلوط شده است . جهت تنوع طرح به مواد اولیه بلکا رشته های الیاف رنگی و یا ذرات ریز میکا افزوده می گردد حاصل این پروسه تولید ماده اولیه بلکا می باشد که با افزودن مقدار مناسب آب آماده اجرا توسط ماله های فلکسی گلاس خواهد بود ( در صورت اجرای مناسب یک کیلوگرم از آن حدود ۳ متر مربع را پوشش خواهد داد ) .

زیبایی و سلامت بهداشتی بلکا در کنار اجرای خلاقانه و طیف بالای رنگی ٬ آن را به جایگزینی مناسب و پر طرفدار برای انواع رنگهای ساختمانی مبدل نموده است بطوریکه در ساخت و سازهای صنعتی ( در ترکیب با سایر عناصر دکراتیو ) در طرحهای مختلف هندسی و اشکال طبیعی ( گل ، درخت و …) مورد اجرا قرار می گیرد .

این پوشش به دلیل برخورداری از مواد اولیه کاملا طبیعی می تواند در فضاهای بهداشتی و درمانی مانند بیمارستانها نیز مورد استفاده قرار گیرد . علاوه بر این با اجرای بلکا در داخل سالن های پذیرایی ، سالن های سینما و اماکن عمومی پر رفت و آمد مانند سالن مترو ، ترمینالها و فرودگاهها می توان فضایی آرامش بخش و جذاب ایجاد نمود .

 

آماده سازی پوشش بلکا

تمام طرح های سفید رنگ به یک پوشش زیرین نیاز دارد. برای سایر رنگها زمینه های مناسب با آن رنگ مورد نیاز می باشد، زیرسازی باید الزاماً با مواد ما آستر شود چرا که محتوای آب بلکا ممکن است مواد قابل حل موجود در زیرسازی را حل کند و مواد در طول مدت خشک شدن به درون بلکا نفوذ کند. این امر ممکن است ایجاد طبله و تغییر رنگ در پوشش بلکا کند.

 

آماده سازی خمیر بلکا

۱ـ مواد را در یک سطل بریزید.

۲ ـ به آن آنقدر آب اضافه کنید تا یک خمیر کاملاً سفت ایجاد شود.

۳ـ بعد از مخلوط کردن مواد با یکدیگر، مخلوط را به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه رها کنید.

 

ترمیم بلکا به چه صورت است ؟

 

ترمیم لایه آسیب دیده بلکا :

جهت ترمیم نقاط آسیب دیده ابتدا مواد اولیه بلکا را با حدود سه تا پنج برابر آب مخلوط و خمیر حاصل را به مدت ده دقیقه خوب ورز دهید سپس با خیس نمودن حدود ۱۰ سانتی متر از اطراف نقطه آسیب دیده از پوشش بلکا توسط آب پاش و گذشت ۱۰ دقیقه از آن توسط پشت قاشق خمیر را بر روی محل مورد نظر قرار داده و صاف نمایید .برای به مقدار مورد نیاز مواد بلکا را داخل یک ظرف مناسب بریزید. حدود پنج برابر وزن مواد، آب (ترجیحاً آب گرم) اضافه کنید تا یک خمیر سفت ایجاد شود. خمیر بلکا را خوب هم بزنید و به طور کامل به مدت حداقل ۱۰ دقیقه ورز بدهید. پس از ۳۰ دقیقه، مجدداً خمیر بلکا را خوب ورز بدهید.مواد آماده‌ی اجرای بلکا را با ماله مخصوص روی دیوار بکشید.

زمان لازم جهت خشک شدن بلکا به دما و شرایط محیط و همچنین جنس دیوار وابسته می باشد . اما بطور معمول در دما و رطوبت نرمال اتاق در صورتی که دیوار گچ و خاک باشد به دلیل جذب سریعتر آب ٬ پس از ۲۴ ساعت و در سایر موارد نهایتا در عرض ۷۲ ساعت ٬ بلکا کاملا خشک خواهد شد .

سعی کنید ضخامت بلکا حدود ۲ میلی متر باشد. بلکا بر روی سطوح گوناگون قابل اجرا است. (رنگ روغنی، رنگ پلاستیک، سیمان، گچ، گچ و خاک، شیشه، چوب، فلز و … ) اگر سطح زیر کار، رنگ پلاستیک، چوب، فلز و یا گچ کشته باشد، باید قبل از اجرای بلکا، روی سطح را با رزین یا حتی با رنگ روغنی رقیق شده بپوشانید، پس از خشک شدن کامل آن، شروع به اجرای بلکا کنید.

 

با توجه به محدودیت های استفاده از رنگ ها نظیر قیمت ٬ مدت زمان لازم جهت آماده سازی دیوار و همچنین مضرات به اثباط رسیده افزودنی های موجود در رنگها در ایجاد انواع سرطان ٬ امروزه شاهد استفاده روزافزون روش های جایگزین طیعی جهت پوشش دیوارها و سقف می باشیم .

 

سطوح گچی، گچ نرمه یا گچ سفید

این نوع سطح کار جزء بهترین دسته سطوح جهت اجرای بلکا می باشد و نیاز به هیچ گونه زیرساخت و یا زیرسازی ندارد و مستقیماً بلکا بر روی آن انجام می شود.

 

سطح گچ و خاک

معمولاً در این سطوح نبش های دیوار به دلیل عدم نظــارت و یا عدم نیاز شمشه گیری نمی شوند و دور پنجره ها و درب ها خالی می ماند که در این صــورت می بایست نبش ها شمشمه گیری شود بعـد از انجام این کار مانند بند ۱ ماده الف، بلکا قابل اجرا  (اجرای بلکا) می باشد.

 

 

سطوح سیمانی

 

الف) سطح سیمان زبر

معمولاً سطوح سیمان زبر از ناصافی و تخلخل بالا بر خوردار است و نبش ها شمشه گیری درستی نگردیده و در این صورت بعد از ترمیم نبشها می بایست جهت کیفیت بهتر، بلکا دو بار به صورت آستر و رویــه اجراء شود که طبعاً هزینـه اجرای بلکا افزایش می یابد و از لحاظ چسبندگی هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

 

ب) سطح سیمان نرم

سطوح سیمان نرم که طبق استاندارد های معمول منطقه ای اجراء شده است، هیچ گونه مشکلی جهت اجرای بلکا ندارد و بستر بسیار مناسبی جهت اجرا، این محصول می باشد.

 

ج) سطح سیمان تگری

این سطوح در صورتی که از سطح یکسانی بر خوردار باشد، بلکا به راحتی بر روی آن اجراء می شود.

 

کنیتکس

کنیتکس روغنی

در صورتی که این سطوح دارای طبله و پوسیدگی نباشد براحتی بلکا بر روی آن اجرا، میشود.

 

کنیتکس آبی ( پلاستیک )

این سطــوح معمولاً به دلـیل عدم قدرت چسبندگی به سطوح زیرین و حلالیــت در آب می بایست کلیه سطح به مواد تترونیـوم رزین آغشته شود، به اندازه ای که دیگر آب داخل آن نفوذ نکند و سپس بلکا بر روی آن اجرا، شود.

 

رولکس

مانند کنیتکس آبی رفتار شود.

 

 

رنگها

 

رنگ روغن

سطوح رنگ روغن بستر مناسبی جهت اجرای بلکا می باشد و می بایست به دلیل لغزنده بودن سطوح رنگ روغن، خمیر بلکا کمی سفت تر از حد معمول تهیه شود.

 

رنگ روغن کهنه وخراب

معمولاً این سطوح به دلیل پوسیدگی در اثر مرور زمان و یا عدم کیفیت رنگ و اجراء از سطح نابرابری برخوردار است که جهت جلوگیری از تناقض رفتار بلکا در این سطوح کلیه سطح را می بایست توسط تترونیوم رزین آغشته کرد و یک برابری کلی در روی سطح ایجاد نمود و پس از خشک شدن کامل، بلکا را بر روی آن اجرا گردد.

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک به دلیل عدم مقاومت در برابر آب، می بایست کاملاً توسط تترونیوم رزین و تینر آغشته شود و پس از خشک شدن، بلکا بر روی آن اجراء گردد.

 

چوب

برای این سطوح، قبل از اجرای بلکا باید سطح چوب به تترونیوم رزین آغشته شود در این صورت کیفیت مطلوبتری بدست می آید.

 

سطح نئوپان، می بایست حداقل دوبار توسط تترونیوم رزین آغشته شود و در غیر اینصورت می بایست حتماً از رنگ روغن خوب استفاده شود.

 

شیشه

سطح شیشه محدودیتی جهت اجرای بلکا ندارد، اما در صورت آلوده بودن به دوده می بایسـت توسط ابر یا دستمال تمیز گردد و خمیر بلکا از حد معمول کمی سفت تر تهیه شود.

 

 

آهن سیاه

آهن سیاه به دلیل سـرعت بالای زنگ زدگی مـی بایست حتماً توسط رنگ روغن خـوب آغشته می شود.

 

آهن گالوانیزه و یا آلومینیوم

این سطوح در صورت چرب نبودن محدودیتی جهت اجرای بلکا ندارد و خمیرمی بایست کمی سفت تر از حد معمول تهیه شود.

 

کاتالوگ کاغذ دیواری کاتالوگ کاغذ دیواری کاتالوگ کاغذ دیواری

 

 

لیست قیمت نقاشی ساختمان house painting price list

لیست قیمت نقاشی ساختمان